Volkswagen ve BMW Arasındaki Gizli Anlaşma Pahalıya Patladı

Mercedes araçları geri çağırma

Ortaya çıkan Volkswagen ve BMW arasındaki temiz enerjiye engel olacak anlaşma pahalıya mal oldu. Bununla birlikte Mercedes-Benz’in sahibi Daimler de bu karanlık anlaşmanın bir parçası. İşte skandal olay hakkındaki gelişmeler… 

Audi ve Porsche’nin ana şirketi Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz ana şirketi Daimler’in temiz emisyon çalışmalarını yavaşlattığı ortaya çıktı. Sonuçta Avrupa Birliği bu dev firmalara ceza yağdırdı. Özetle bu firmaların temiz emisyon teknolojisinin dağılmasını yavaşlatmak adına gizli bir anlaşma içinde oldukları kesinleşti. Üstelik firmalar bu karanlık anlaşmanın koşullarında yıllarca ortaklaşa çalışmışlar.

Avrupa Birliği yürütme organı bu programdaki rolleri nedeniyle söz konusu firmalara ceza yağdırdı. Öncelikle Audi ve Porsche’nin sahibi Volkswagen grubu ve BMW’ye toplam 875 milyon avro ceza kesti. Bu cezanın 502 milyon avrosunu Volkswagen grubu ödeyecek. BMW ise kalan 373 milyon avroyu ödeyecek taraf. Daimler ise bu anlaşmayı itiraf eden firma olarak dikkat çekiyor. Eğer firma bu konuyu düzenleyici kurumlara açıklamasaydı 727 milyon avro ceza alacaktı.

Avrupa Birliği yetkilileri yaptıkları açıklamada Volkswagen grubunda yaşanan dizel skandalının bu olaydan ayrı olduğunu açıkladı. Bu da olayın Volkswagen açısından vahametini artırıyor. Bu sebeple BMW bu kirli anlaşmanın bir parçası olsa da emisyon konusunda hile yapmadığını özel olarak belirtti.

Daimler, Volkswagen ve BMW uzun yıllardır dünyanın zararına olan kirli bir ortaklık içindeymiş!

Bu sözde emisyon karteli konusundaki skandal 2017 yılında Almanya’da patladı. Dizel emisyonları konusunda firmaların yaptığı bu gizli anlaşmanın 90’lardan bu yana süre geldiği ifadesi yer aldı. Firmalar açıklanana göre dizel araçların teknolojisini, maliyetini, tedarikçilerini artırma konusunda ortaklık yapmışlar. Üstelik firmalar bu kötücül amaç uğruna ortak toplantılar gerçekleştirmiş. AB yetkilileri de bu haberler üstüne soruşturma başlattı ve firmaların ofislerine baskın gerçekleştirdi. Aynı yılın Ekim ayında ise Daimler itirafçı olmayı talep etti.

2019’a geldiğimizde Avrupa birliği özetle bu firmaları resmen gizli anlaşma yapmakla suçladı. Bugün ortaya çıkan cezaların kabahatlerinin 2009 ve 2014 arasını kapsadığı söyleniyor.

Sonuçta bizim için oldukça büyük gözüken bu cezalar firmalar için küçük meblağlar olarak duruyor. Firmaların kârlılıklarına bakarsak Volkswagen Grubu, 2020’de yaklaşık 12 milyar avro vergi öncesi kâr elde etti. BMW’nin ise kârlılığı aynı dönemde 5 milyar avro olarak ortaya çıktı.

Diğer haberler:

>> Akbank Kesinti Hakkında Açıklama Yaptı: Sonunda Her Şey Belli Oldu

>> Windows Yazıcı Açığı Kapandı Ama Yerel Ağda Tehdit Sürüyor