Xiaomi, modüler kamera tasarımı için paten aldı!

Xiaomi modüler kamera
Google News Abone Ol

Xiaomi, modüler kamera tasarımına sahip bir telefon tasarımı üzerine patent aldı. Patentin tüm belgeleri de ortaya çıktı. İşte ayrıntılar.

Ortaya çıkan telefon tasarımları her geçen gün ilginçleşiyor. Katlanır ekranlar, ekran altı kameralar, pop-up kameralar, son zamanlarda gördüğümüz en ilginç tasarımlar arasında yer alıyor. Bu tasarımlar, genellikle kullanımı kolaylaştırdığı için kullanılıyor. Xiaomi’nin yeni aldığı patentte, çıkarılabilir arka kamera görülüyor. Söz konusu tasarımın da, yine kullanımı kolaylaştırmak için oluşturulduğunu söylebiliriz. Fakat bu ne kadar işlevsel olarak, merak konusu. Xiaomi’nin aldığı patentte, ortaya çıkan belgeler de sızdırıl­mış durumda. İşte modüler kamera tasarımı ve bu tasarımın özellikleri hakkında tüm detaylar.

Xiaomi modüler kamera, tam ekran deneyimini kusursuzlaştıracak

Ortaya çıkan patent görselini incelediğimizde, yeni modelin kamerasının çıkarılabil­ir bir yapıda olduğu görülüyo­r. Henüz hakkında kesin bir bilgi olmasa da, bu tasarıma göre sökülen kamera modülünün telefonun üst kısmına takılacağı iddia ediliyor. Üst kısma takılan arka kamera modülünün ise, öz çekim yapmak için kullanılabil­eceği öne sürül­dü. Ekranın üstüne takılaca­k bu kamera sayesinde, telefonda ön kamera bulunmayaca­k. Ön tasarımda da tam ekran deneyimi kusursuz bir şekilde sağlanabilece­k.

Xiaomi modüler kamera

Xiaomi’nin bu tasarımı uygulama amacında olmasının en büyük sebebi, tam ekran deneyimi kullanıcıya yaşatmak olabili­r. Çünkü son zamanlarda pop-up ve ekran altı kameraya sahip telefonlar artmakta. Bunun sebebi ise, kullanıcıların, akıllı telefonlarında tam ekran hazzını yaşayabi­lmek istemesi. Fakat pop-up kamera, çok kullanılan bir tasarım olsa da riskli diyebiliriz. Ekran altı kamerayı uygulayan ilk marka olan ZTE ise, bu konuda başarısız oldu. Çünkü telefonun kamerasının olduğu yerde ışık kırılmaları yaşanabiliyor. Bu da her halükârda tam ekran performansını düşürüyor.

Bu iki tasarımdan farklı olara­k Xiaomi’nin modüler kamera tasarımını incelediğimizde, çok daha uygulanabili­r olduğunu görmekteyi­z. Çünkü cihazın üst tarafında bulunan güçlü mıknatıslar kamerası sağlamlaştırırken, tam ekran deneyimini kusursuz olarak sunaca­k.

Xiaomi’nin ortaya çıkarılan bu patentinin hayata geçirilip geçirilmeyeceğine dair bir net bir bilgi bulunmuyor. Fakat tam ekran tasarımlarının istenilen kalitede olmadığı akıllı telefon pazarında Xiaomi modüler kamera dizaynı, ilaç gibi gelecek diyebiliriz. Umarız en kısa sürede hayata geçirilen, sorunsuz bir tasarım olur.

İlgili Haberler

>> Xiaomi Mi 11 Pro, bataryası hakkında büyük iddia

>> Black Shark 4 Console’da görüntülendi: Oyun canavarı geliyor!


CEVAP VER