Çalışanlara Yapılacak Zam Oranları Belli Olmaya Başladı: Şirketler Çalışanlarını Kaybetmek İstemiyor

Çalışanlara yapılacak zam

Çalışanlara yapılacak zam oranları ile ilgili birçok farklı söylenti var. Bazıları bu zam oranlarının çok yüksek olacağını düşünürken kimileri ise enflasyonun bile altında kalacağını tahmin ediyor. Hadi gelin konu ile ilgili yapılan araştırmaya ve diğer detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de bildiğiniz üzere enflasyon oranları önemli seviyelere ulaştı. Bu durum aynı zamanda çalışanlar tarafından zam beklentisi yarattı. Endeavor Türkiye ve Talentmelon tarafından yapılan araştırmalara göre şirketler zam konusunda bu yıl biraz daha istekli. Özellikle yetenekli çalışanları elinde tutmak isteyen şirketler kesenin ağzını açıyor.

Yapılan araştırmalarda ücretlendirme stratejileri büyük oranda belli oldu. Türkiye’deki şirketlerin yaklaşık olarak yüzde 87 gibi bir bölümü enflasyon oranlarının daha üzerinde zam yapmayı planlıyor. Bu zam oranının yaklaşık olarak yüzde 22 seviyelerinde olacağı ifade ediliyor. Sadece bu bile aslında 2021 yılı zam oranlarını ortaya koyuyor.

Çalışanlara yapılacak zam artıyor

Şirketler genellikle yetenekli çalışanlarını kaybetmek istemiyor. Özellikle son dönemlerde yurtdışına çıkan çalışan sayısı büyük bir artış gösterdi. Şirketler bu çalışanlarını kaybetmek istemiyor. İşte tam da bu nedenle yetenekli çalışanlarını elinde tutmak isteyenler zam üstüne zam yapıyor.

Çalışanlara yapılacak zam

Zam yaparken bireysel performans ve takım hedefleri biraz daha ön planda diyebiliriz. Şirketler takım çalışmasına yatkın olan ve bireysel olarak başarı gösteren kişilere daha fazla zam yapma eğiliminde. Ancak zamlar genellikle şirketin tüm çalışanlarına eşit miktarda uygulanıyor.

Uzaktan çalışma yöntemi ön plana çıkıyor

Yapılan son araştırmalar ile birlikte uzaktan çalışma yönteminin şirketler için biraz daha önem kazandığı görülüyor. Ankete katılan şirketlerden yüzde 56 gibi bir bölümü 2022 yılında hibrit çalışma şekline geçmek istediğini söyledi. Ayrıca tamamen uzaktan çalışmak isteyen şirketler yüzde 4’lük kesimi oluşturuyor.

Yetenekli çalışanlarını elinde tutmak isteyen şirketler muhtemelen önümüzdeki günlerde tamamen uzaktan çalışma modelini daha fazla uygulayacak. Ayrıca maaşlarda önemli artışlar bekleniyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> iPhone 13 Almak İçin Kaç Saat Çalışmalısınız? İşte Tablo ve Türkiye’nin Konumu

>> Çocukları Sosyal Medya Fenomenlerinden Korumak İçin Yeni Çalışma Başlatılıyor