iPhone 13 Pro Güvenlik Açığı Hackerlar Tarafından Tespit Edildi

iPhone 13 Pro güvenlik

iPhone 13 Pro güvenlik açığı bugüne kadar çok fazla kimsenin aklına gelmedi. Ancak ortaya çıkan bazı detaylar kullanıcıların büyük tehlike altında olduğunu gösterdi. Hadi gelin merak edilen ayrıntılara birlikte bakalım.

.

Dünyanın en sağlam akıllı telefonları içerisinde gösterilen iPhone 13 modelleri çeşitli özelliklere sahip. Donanım ve tasarım açısından ön plana çıkan bu cihazlar büyük beğeni topladı. Ayrıca yeni kamera teknolojileri sayesinde çok canlı ve net görüntüler çekmeyi başardılar. Herkes cihazın daha çok bu yönlerine odaklandı.

Çin’de yapılan bir yarışma ile birlikte aslında bu cihazların güvenlik açısından büyük açıklara sahip olduğu ortaya çıktı. Bilgisayar korsanları düzenlenen bir yarışmada iPhone 13 Pro modeline yoğunlaştı. Bu cihazda açık olup olmadığı tespit edilmeye çalışıldı. Yapılan denemeler sonucunda hackerlar jailbreak yaptı ve cihazların güvenliğini kırmayı başardı.

iPhone 13 Pro güvenlik açığıyla endişe verdi

Dünyanın en sağlam cihazlarından bir tanesi olarak görülen bu model böylece güvenlik açısından aslında çok fazla sağlam olmadığını göstermiş oldu. Apple jailbreak yapılmasını normal şartlarda istemiyor. Bu tür işlemlerin güvenlik açıklarına neden olduğunu düşünüyor.

iPhone 13 Pro güvenlik

Herhangi bir iPhone modeli arızalandığında cihaz ile ilgili böyle bir işlem yapılıp yapılmadığına bakılıyor. Eğer bu işlem yapılmışsa genellikle güvenlik kapsamından çıkarılıyor. İşte tam da bu nedenle jailbreak son derece önemli. Çin’deki Tianfu Cup yarışmasında bilgisayar korsanları bu yöntemi kullanarak cihazlara ulaşmayı başardı.

Safari veya iOS 15 kaynaklı problem olabilir

Ortaya çıkan son detaylara göre bu problem Safari tarayıcıdan veya iOS 15 işletim sisteminden kaynaklı olabilir. Bilgisayar korsanları durumu ortaya çıkardıktan hemen sonra bunu bildirdi. Muhtemelen yeni yayınlanacak bir güncelleme ile birlikte mevcut problem ortadan kaldırılacak.

Bilgisayar korsanlarının bu işlemi sadece 1 dakika içerisinde yapmış olması ayrıca endişe yarattı. Uzaktan böyle bir yükleme yapılabilmesi iPhone 13 kullanıcıları için can sıkıcı oldu. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple iPhone 13 üretimi konusunda hayal kırıklığı yarattı: Hisseler bile düşüşte

>> iPhone 13 Kamerası Büyüleyici Görüntüler Çekti: Samsung Fena Kızacak

. . . . .