Apple iPhone 13 üretimi konusunda hayal kırıklığı yarattı: Hisseler bile düşüşte

Apple komisyon almaya

Apple iPhone 13 üretimi ile ilgili büyük hayal kırıklığı var. Yeni gelen çip krizi haberi durumu iyice kötüleştirdi. İşte konu ile alakalı merak edilen bütün detaylar.

Akıllı telefon devi Apple genellikle büyüme eğiliminde. 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren birçok ülkede resmen satışa çıkan iPhone 13 serisi beklentilerin gerisinde kaldı. Hatta ciddi bir üretim krizi olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak şirket 2021 yılı sona ermeden yaklaşık 90 milyon civarında satış yapacağını söylüyordu.

Şimdi ise bu satışın neredeyse imkansız olduğu ortaya çıktı. Hatta gelen son detaylara göre en fazla 80 milyon adet üretilebileceği ifade ediliyor. Çip krizi nedeniyle şirketin böylesine tökezlemiş olması kaygı seviyesini büyük oranda artırdı. Çip krizi bildiğiniz üzere otomotiv şirketlerini bile derinden etkiledi.

Apple iPhone 13 üretimi tehlikede

Konu ile ilgili ortaya çıkan detaylar sadece tüketicileri değil aynı zamanda yatırımcıları da üzdü. Apple hisseleri yaşanan olay nedeniyle yaklaşık yüzde 1,6 seviyesinde değer kaybetti. Ayrıca sadece Apple değil aynı zamanda markanın çip tedarikçileri olan Broadcom ve Texas Instruments de böyle bir soruna neden oldu.

Apple iPhone 13

Yaşanan çip krizi unutulacak gibi değil. Bu kriz özellikle 2022 yılında bile devam edebilir. Ayrıca yakın ve orta vadede toparlanma olasılığı pek görünmüyor. Hem otomotiv hem de teknolojik ürünler ne yazık ki çip krizinin pençesinde. Üretiminin neredeyse durma noktasına gelmesi bunun en canlı örnekleri arasında yer alıyor.

Apple yeni çözümler bulmak zorunda

Çip krizi her ne kadar derin olsa bile yine de Apple yeni bir çözüm bulmak zorunda. Aksi halde hisselerindeki düşüş devam edebilir. Ayrıca iPhone 14 cihazında yine büyük bir çip üretimi gerekecek. O nedenle şirketin bir an önce çip üretimine odaklanması gerekiyor.

iPhone 13 ile ilgili kriz devam edecek. Şirket bu krizi aşamadığı durumda kötü haberler ardı ardına gelebilir. Peki siz Apple ile ilgili bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Twitch Hackerların Elinde Oyuncak Oldu: Çok Fena Dalga Geçtiler

>> Epic Games Bedava Oyun Dağıtıyor: İşte Haftanın Ücretsiz Oyunu