Havayolu Şirketleri İflas Etmek Üzere: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar!

havayolu şirketleri iflas
Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük havayolu şirketleri iflas etmenin eşiğine geldi. Özellikle de salgın döneminde bunun etkileri çok daha fazla arttı. İşte merak edilen tüm detaylar.

2020 yılını pandemi ile geçirdik ve 2021 yılında da yine benzer tablolar bizleri karşılıyor. Dünya genelinde 100 milyondan fazla insana bulaşan bu virüs hayatı oldukça zorlaştırıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında da yine benzer bir durumla karşılaşmak mümkün.

2020 yılı istatistiklerine göre havayolu şirketlerinin yolcu sayısı yüzde 66 oranında azaldı. Sektör için bu çok büyük bir kayıp anlamına geliyor. Böylesine olumsuz bir tablonun tek sorumlusu COVID-19 oldu. Salgın başladığı günden beri ulaşım sektörü darbe üstüne darbe aldı.

Havayolu şirketleri iflas etme ihtimaline sahip

Pegasus ve THY gibi şirketler de dahil olmak üzere havayolu şirketleri yolcu bulma konusunda fazlaca sorun yaşıyor. Avrupa ve ABD gibi ülkelerde bulunan uçuş yasakları ne yazık ki bu şirketleri çok olumsuz etkiliyor. Borsada bile hisse senetlerinin sırf bu yüzden çok düştüğünü görmek mümkün.

havayolu şirketleri iflas
İç hat seferlerinde yolcu sayısı yüzde 49 seviyelerinde azalış yaşarken dış hatlarda bu seviye yüzde 76 dolaylarında. Havayolu trafiğinde meydana gelen yüzde 5 seviyesindeki azalma yolcu sayısının da düşmesine neden oldu. Havayolu şirketleri iflas etme eşiğine işte tam olarak bu nedenle geldi.

Havayolu şirketleri yaz aylarından umutlu

Birçok havayolu firması yaz ayından umutlu. Sadece Aralık ayındaki azalma bile yüzde 70 seviyelerine ulaştı. Pandeminin daha çok kış aylarında artış göstermesi, bu durumun en büyük nedeni. Küresel çapta 190 farklı havayolu firması bu durumdan etkilendi.

Havayolu şirketleri şu anda resmi olarak negatif tarafa geçmedi. Yeni aşılar ile birlikte herşeyin az da olsa eskiye dönme ihtimali bulunuyor. Mutasyonlu virüslerin varlığı ise ne yazık ki umut ışıklarını söndürüyor.

Salgın 2021 yılında da aynı şekilde devam ederse muhtemelen Havayolu şirketleri iflas etme noktasına daha çok yaklaşacak.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’deki Uçak Kazası Aydınlanmaya Başlıyor: Büyük Tazminat Davaları Açıldı

>> THY Seferleri Yeniden Ertelenecek Mi? Önemli Açıklamalar Yapıldı!


CEVAP VER