Microsoft uyardı! Koronavirüs salgını içerikli mailleri açmayın!

Microsoft uyardı! Koronavirüs salgını içerikli mailleri açmayın!


Covid-19 adıyla literatüre geçen, ancak halk arasındaki adıyla koronavirüs salgını aylardır tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Şüphesiz zor zamanlardan geçiyoruz. Ancak her kriz anında olduğu gibi bu krizden de kendilerine çıkar yaratmaya çalışan fırsatçılar mevcut. Microsoft’tan yapılan son açıklamada kullanıcılar işte bu fırsatçılara karşı uyarıldı.

Koronavirüs salgını hayatımızı birçok yönde olumsuz etkilese de çoğu insan işine devam ediyor. Masabaşı işlerde en çok kullanılan programlardan biri ise şüphesiz excel. Öyle ki artık 4 işlemi bile excel üzerinden yapar hale geldik. Listeler hazırlarken, tablolar yaparken, analizler üzerinde çalışırken… Kısaca pek çok konuda excel bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Ancak her iyi şeyde olduğu gibi excel’in de kötü yanları mevcut. Aslında burada sorun excel’den ziyade kullanıcıların dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Microsoft’tan yapılan açıklamada, insanların salgın konusundaki hassasiyetini bilen bilgisayar korsanlarının, onlara konuya ilişkin mailler göndererek, bilgisayarlarına sızmaya çalıştıkları belirtildi.

Koronavirüs salgını ile ilgili korkular bilgisayar korsanlarını cezbediyor

Microsoft bu yeni oltalama yönteminin ilk kez 12 Mayıs’ta görüldüğünü duyurdu. Açıklamada, kullanıcılara koronavirüs salgını ile ilgili bir mail geldiği ve mailin içerisine virüslü bir excel dosyası iliştirildiği ifade edildi. Kullanıcılar bu excel dosyasını açtıklarında ise bilgisayarlarına uzaktan erişim izni vermiş oluyorlar.

koronavirüs salgını

Gelen maildeki excel dosyası “Who Covıd-19 Sıtuatıon Report” yani “Dünya Sağlık Örgütünün Covid-19 Durum Raporu” olarak isimlendirilmiş. Exceli açtığınızda ise koronavirüs salgını ile ilgili Amerika’daki vakalara ilişkin raporlar görüyorsunuz. Ayrıca dosya NetSupport Manager adlı programı da indiriyor. Bu, bilgisayarlara uzaktan erişim için kullanılan popüler bir program. Ve bu işlemler sonrasında bilgisayarınız uzaktan kontrollere açık bir hale geliyor.

Koronavirus sonrası müşteri deneyimi yeniden şekillenecek

Bu arada NetSupport Manager’in yasal bir uzaktan erişim programı olduğunu belirtelim. Ancak program aynı zamanda bilgisayar korsanları tarafından güvenliği ihlal edilen bilgisayarlara uzaktan erişim sağlamak ve komut gönderebilmek için de kullanılıyor. Koronavirüs salgını günlerinde de uygulamanın bu alandaki popülerliği artmış görünüyor.

Bilgisayar korsanları insanların koronavirüs salgını ile ilgili endişelerinden ilk kez faydalanmaya çalışmıyorlar. Nisan ayında da kullanıcılar koronovirüs hakkındaki mailler konusunda Microsoft tarafından uyarılmıştı. Şayet bu tür oltalama saldırılarına maruz kalmak istemiyorsanız sizlere tavsiyemiz tanımadığınız kişi ve kurumlardan gelen mailleri açmamanız yönünde.


CEVAP VER