Instagram Yüz Tarama Özelliği Büyük Tartışma Başlattı: Yüzünüz Her Açıdan Taranacak

Yeni sosyal medya araştırması

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Instagram, yüz tarama özelliği ile gündeme bomba gibi oturdu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Sosyal medya devleri bazen aldıkları kararlarla tartışma yaratabiliyor. Bu konuda birincilik hiç şüphesiz Facebook markasında. Şu anda ismi Meta olarak değiştirilen bu şirket yeni kararların eşiğinde. Alınacak olan yeni kararlara göre Instagram platformunda yüz tarama özelliği istenecek.

Takipçi sayısını gerçekçi olmayan bir şekilde artıran kullanıcılar genellikle bot hesap tercih ediyor. Instagram bot hesapları tamamen ortadan kaldırmak için bazı yeni çözümler getirmek istiyor. Bunlardan birisi de yüz tarama sistemi olacak.

Instagram yüz tarama özelliği kullanımda

Sosyal medya devi tarafından getirilen bu yeni güncelleme ile birlikte selfie videosu doğrulama olarak kullanılacak. Uzun bir zamandır test edilen bu özellik sonunda herkese açılmaya başladı. Bu yeni özellik ile birlikte bot hesapların önüne geçilmek isteniyor.

Instagram yüz tarama

Yüz tarama özelliğini kullanacak olan Instagram, yüzü bütün açılardan kaydediyor. Böylece elinde devasa bir biyometrik yüz verisi oluşacak. Herkesin yüz videosu ile Instagram hesabına girebilmesi beraberinde büyük tartışmalar yaratıyor. Özellikle Facebook markasının eski hatalarına bakınca neler olacağını tahmin etmek zor değil.

Yüz tarama verileri silinecek

Ortaya çıkan son detaylara göre bu veriler 30 gün içerisinde silinmiş olacak. Yani Instagram biyometrik veri toplama amacıyla böyle bir şey yapmadığını göstermek istiyor. Fakat önceki dönemlerde Instagram mesajlarının geri geldiğini düşünürsek Facebook bir depolama işlemi yapabilir.

Tüm bunlara ek olarak özelliğin kesin olarak gelip gelmediği ise büyük tartışma konusu. Bazıları bu özelliğin henüz test aşamasında olduğunu düşünüyor. Kimileri ise herkes tarafından kullanıma açıldığı fikrinde. Şirket eğer veri güvenliği sağlayamazsa bu konuda başı büyük derde girecek. Peki sizce Instagram için böyle bir özellik getirilmesi doğru mu? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Instagram İki Özellik Ekliyor: Canlı Yayınlar ve Hikayeler Değişecek

>> Binlerce Instagram ve Facebook Hesabı Silindi: Büyük Temizlik Yaptılar