Koronavirüs Aşısı Etkisiz Kalabilir: Yetkililer Açıklama Yaptı

Tek Aşı Tüm Koronavirüs Varyantlarına Karşı Etkili Olabilir Mi?

Son dönemlerde herkes tarafından fazlasıyla tartışılan koronavirüs aşısı, etkisiz kalma ihtimaline sahip. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Koronavirüs salgını her geçen gün yayılma hızını artırıyor. Üstelik bilim insanları başta olmak üzere neredeyse kimse ne zaman duracağını bilmiyor. Bugüne kadar aslında ortada pek bir işaret yokken aniden aşılar gündeme geldi. Herkes bu aşıların işe yarayacağını düşünüyordu.

Açıkçası bugüne kadar kimse aşıların işe yarar olması konusunda tereddüte düşmedi. Ancak ilk defa böyle bir şüphenin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, aşının işe yaramama gibi bir ihtimali var.

Koronavirüs aşısı etkisiz kalırsa ne yapılacak

independent Türkçe tarafından ortaya atılan bir iddia, gündeme bomba gibi düştü. Buna göre Dünya Sağlık Örgütü henüz aşıların kesin sonuçlar ortaya çıkarmadığını söyledi. Yani aslında çok fazla güven duyulan bu aşılar etkisiz çıkabilir.

Böyle bir durumun ortaya çıkmasında en önemli faktör deneyimsizlik olarak görülüyor. Her ne kadar BioNTech ve Pfizer kendisine fazlasıyla güvense bile yine de Dünya Sağlık Örgütü durumdan o kadar emin değil. Onlara göre koronavirüs aşısı etkisiz kalabilir ve bu hiç uzak bir ihtimal değil.

Koronavirüs mutasyonu aşıyı etkileyebilir mi

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre Koronavirüs Güney Afrika ve İngiltere gibi ülkelerde mutasyona uğradı. Mutasyon haberlerini sizlere daha önce aktarmıştık. Şimdi ise bu mutasyonların aşılar üzerinde etkisinin olup olmadığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından tartışılıyor.

koronavirüs aşısı etkisiz

Bilim insanlarının bu konuda neredeyse ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bazıları kesin olarak aşıları etkileyeceğini söylerken kimileri böyle bir etkinin olmayacağını özellikle vurguladı. Aşı şirketleri ise virüste gözle görülür bir değişimin ortaya çıkmaması nedeniyle aşıların işe yarayacağını düşünüyor.

Koronavirüs aşısı etkisiz kalabilir iddiaları daha çok fazla tartışılacak. Dünya Sağlık Örgütü konu ile ilgili araştırmalarını devam ettiriyor. Sizce aşıya çok güvenmek doğru mu? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Dijital Sağlık Pasaportu Nedir Ne Değildir İşte Tüm Soruların Cevapları

>> Sağlık Bakanlığı ve BioNTech Aşı Konusunda Karara Vardı İşte Bütün Detaylar