Kripto Para Borsalarına Ceza Yağdı: Rakam Çok Yüksek

Telegram'dan kripto para

Kripto para borsalarına ceza geldi. Bu cezalar birçok farklı nedene dayandırıldı. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’deki önemli kripto para borsalarına ceza üstüne ceza geliyor. Özellikle son dönemlerde dijital varlık alım ve satımı yapan platformlar kıskaç altına alınmıştı. Çeşitli sebeplerden dolayı bu tür platformlara ceza verileceği zaten tahmin ediliyordu.

Kripto paralar alanında henüz regülasyon yapılmaması borsaları önemli ölçüde zorluyor. Türkiye’de hizmet veren ve küresel çapta da önemli başarılara imza atan kripto para borsaları ceza aldı. Mali suçları araştırma kurulu tarafından yapılan soruşturmalar sonucunda 18 milyon 800 bin TL idari para cezası verildi.

Kripto para borsalarına ceza şoku

Para cezası alan kripto para borsalarının başında herkesin yakından tanıdığı BTC Türk geliyor. Bu platforma suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanun kapsamında ceza kesildi. Bitci teknoloji a.ş. ceza alan bir diğer platform olarak kayıtlara geçti. Ona da yine aynı suçlama üzerinden para cezası verildi.

Kripto para borsalarına ceza

Ceza alan bir diğer platform ise Icrypex bilişim a.ş. oldu. Paribu teknoloji a.ş. bir diğer para cezası alan platform olarak kayıtlara geçti. Bu dört büyük şirket toplamda 18 milyon TL para cezası alarak rekor bir ödeme yapmak zorunda kaldı. Her ne kadar suç gelirlerinin aklanması nedeniyle para cezası verilse bile bunun daha birçok nedeni olduğu söyleniyor.

Ceza alan platform sayısı artabilir

Özellikle son dönemlerde getirilmek istenen regülasyonlar nedeniyle ceza alan platform sayısında önemli ölçüde artış ortaya çıkabilir. 5549 sayılı kanuna göre Türkiye’de hizmet veren kripto para borsaları bazı yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda. Aksi halde çeşitli cezalar alabiliyorlar.

Müşterilerin tanınması, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi akışı için muhafaza ve ibraz gibi birçok konuda borsalar suçlu bulundu. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Balinaların En Sevdiği Kriptolar Bakın Hangileri Oldu: Almaya Doyamadılar

>> Kripto Paralarda Hızlı Yükseliş Devam Ediyor: Piyasalarda Son Durum