Yapay Zeka Hakkında Bilmediklerinizi Sıraladık: Bunları İlk Defa Duyacaksınız

Yapay zeka gelişimi geleceği

İnsanlık için büyük bir öneme sahip olan yapay zeka hakkında ne yazık ki bilinmeyen birçok detay var. Hadi gelin tüm bu ayrıntılara birlikte bakalım.

Dünyanın en ilginç buluşlarından bir tanesi hiç şüphesiz yapay zekadır. Aslına bakacak olursak tam olarak buluş sayılmaz. Yazılım geliştiriciler tarafından makine öğrenimi olarak adlandırılan sistemin geliştirilmesi ile birlikte yapay zeka ortaya çıktı. Makineye gelen verileri işleyip en doğru tepkiyi veren bu tür sistemler insanlığın geleceğini önemli ölçüde etkileyecek.

Her ne kadar yapay zeka her şeyi üretebilecek potansiyele sahip gibi görünse bile aslında gerçekler bunlar değil. Mesela yapay zeka kendiliğinden bir buluş ortaya koyamaz. İnsanların ona öğrettikleri dahilinde çalışan bu tür sistemler yaratıcı bir şekilde matematiksel terimler üretemez veya şarkı besteleyemez. Bunun için çok daha geniş bir öğrenme sürecine sahip olması gerekiyor.

Yapay zeka hakkında hiç duyulmayanlar

Yapılan araştırmalarda 2021 yılının sonuna kadar 10 milyon civarında sürücüsüz aracın trafiğe çıkacağı tahmin ediliyor. Bu araçlar ahlaki bir karar vermekten son derece uzak. Mesela karşısına çıkan bir insana çarpıp sonra hızla uzaklaşan otonom sürüş sahibi araçlar görebiliriz.

yapay zeka hakkında

Bilgisayar dünyasında yer alan 0 ve 1 kuralı yapay zeka için de geçerlidir. Sonsuz olasılıklar elbette her zaman için mümkün. Ancak bu tür olasılıklar makine öğrenimi tarafından özgür irade ile değerlendirilemez. Yine aynı şekilde bu tür sistemlerin yaratıcı yazarlık veya müzisyenlik yapma ihtimalleri son derece kısıtlı.

Makine öğrenimi yapay zekayı hemen yukarı taşımayacak

Birçok kişi ilerleyen dönemlerde makine öğreniminin yapay zekayı çok üst seviyelere taşıyacağını düşünüyor. Hatta Microsoft gibi şirketlerde çalışan mühendisler bile bazen bu yanılgıya kapılabiliyor. Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmayacak.

Yapay zekanın öncelikle tüm verileri işleyip kendi iradesi ile değerlendirmesi gerekiyor. Ayrıca yaşam deneyimlerinin en ince ayrıntısına kadar bu sistemlere aktarılması son derece önemli. Bakalım ilerleyen yıllarda bu tür sistemler gerçekten de insan gibi düşünebilecek mi.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zeka Seslendirme ile Hayatını Kaybeden Aşçıyı Canlandıracak

>> Tesla Yapay Zeka Sistemini Kiralamak Artık Mümkün: Fiyatı Çok Uygun Olacak