Apple iPhone 13 Üretimini Durdurabilir: Kriz Giderek Büyüyor

Apple komisyon almaya

Dünyanın en büyük akıllı telefon devleri içerisinde yer alan Apple iPhone 13 üretimini durdurma kararı alabilir. Bunun nedeni herhangi bir donanımsal ve yazılımsal hata değil. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni bir akıllı telefon piyasaya sundu. iPhone 13 olarak bilinen bu ürün ciddi bir başarı yakaladı. Şirket yaklaşık olarak 90 milyon civarında iPhone 13 üretmek istiyordu. Ancak yaşanan bazı krizler nedeniyle 80 milyon cihazın üretimini yapabildi. Böylece iPhone 13 tedarik süreci aksadı.

Apple, Şubat 2022 tarihine kadar üretim talebini ne yazık ki karşılayamayacak. Bunun en büyük nedeni ise elbette çip krizi. Özellikle otomotiv markalarını etkileyen bu kriz giderek büyüyor. Büyük markalar üretim yapma konusunda eskisi kadar hızlı olamıyor. Ayrıca birçok marka ürünlerini piyasaya sunma konusunda büyük sorun yaşıyor.

Apple iPhone 13 üretimini aksatacak

ABD merkezli teknoloji devi Apple ortaya çıkan son detaylara göre iPhone 13 üretimine yetişemiyor. İşte tam da bu nedenle hedeflenen rakamdan daha az miktarda üretim yapılması gündemde. Hatırlayacağınız üzere Apple çip krizi sebebiyle iPad üretiminde yüzde 50 seviyelerinde azaltma yapmıştı.

Apple iPhone 13 üretimini

Şirketin CEO’su olarak görev yapan Tim Cook yaşanan çip krizinin Apple ile ilgili yaklaşık olarak 9 milyar dolar kayıp yaşattığını söyledi. Sadece bu bile borsada değerinin düşmesine neden oldu. Tesla gibi bir markanın bile çip krizinden etkilenmesi aslında durumu daha net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Akıllı telefon üretimi baltalanabilir

Apple başta olmak üzere birçok akıllı telefon üreticisi ne yazık ki büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle yıl sonunda bu durum biraz daha netleşecek. Ayrıca üretimin azalması durumu aynı zamanda akıllı telefonların kara borsaya düşmesine bile neden olabilir.

Samsung, Oppo ve Xiaomi gibi büyük markalar da üretim yapmakta zorlanıyor. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> iPhone 13 ekranını asla yetkili servis harici bir yerde değiştirmeyin! İşte sebebi

>> Twitter Arama Özelliği Her Şeyi Değiştirecek: İşte Bomba Gibi Güncelleme