Windows 10 Düşük FPS Sorunu Güncelleme İle Çözüme Kavuştu

Düşük FPS sorununa sebep olan Windows 10 güncellemesi kendiliğinden ya da elle silinebiliyor

Son güncelleme ile ortaya çıkan ve oyunlarda düşük fps sorununa yol açan Windows 10 sorunu çözüme kavuştu. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız haberimize göz atmalısınız.

Windows 10 için KB5001330 ve KB001337 güncellemeleri bu ayın başında çıktı. Kısacası bu güncellemeler güvenliği ilgilendiren bazı önlemler içeriyordu. Ne var ki bu güncellemeden sonra bazı kullanıcılar oyunlarda kare hızı dalgalanmalarından şikayetçi hale geldi.

Bununla birlikte bu güncellemeden sonra bazı kullanıcılar oyun oynarken mavi ekran dahi aldılar. Daha önce Mart’ta yayınlanan KB5000842 önizleme güncellemesi de bu sorunlara sahipti. Önizleme sürümlerinin amacı bu hataların önüne geçmek olmasına rağmen bu sorun normal güncellemede de yer aldı. Bu sorunu aşmanın şimdiye dek sadece bir çözümü vardı. Eğer güncellemeyi geri alırsanız fps düşüşü ortadan kalkıyordu. Oysaki bu çare güvenlik açısından sakıncalara sahip olmasıyla pek kolay tavsiye edilecek bir şey değil.

Microsoft sorunu kabul etti. Firma bununla ilgili bir açıklama da yayınladı ve şu ifadeleri söyledi:

“Az sayıda mutsuz kullanıcı güncelleme sonrasında oyunlarda olağanın altında performans almaktan şikayet etti. Sorunu yaşayan çoğu kullanıcı pencere modu, sınırsız pencere modu ve birden fazla monitör kullananlar oldu. Windows güncellemesi ile bu sorunu yaşayanlar geri dönme özelliği ile üretken duruma kendiliğinden dönecek.”

Düşük FPS sorununa sebep olan Windows 10 güncellemesi kendiliğinden ya da elle silinebiliyor

Microsoft’tan gelen açıklama kısaca güncellemenin Microsoft tarafından müdahale ile kalkacağı yönünde. Güncellemeleri sık sık sorunlar doğuran Windows şikayetleri azaltmak için başvurabilecekleri bu otomatik özelliği devreye alacak. Lakin eğer emin olmak istiyorsanız bu işlemi elle kolayca yapabilirsiniz. Elle kaldırma özelliği her duruma karşı aklınızda olması gereken bir yöntem.

Bunu yapmak için ilk olarak “Ayarlar” menüsüne gitmeniz gerekiyor. Ayarlar altında yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesinde “Windows Update” başlığını açmanız gerekiyor. Burada yer alan “Güncelleştirme geçmişini görüntüle” seçeneğini açtığınızda bilgisayara yüklenen tüm güncellemeleri görüntüleme şansınız var. Burada üstte “Güncelleştirmeleri kaldır” seçeneğini seçerek istediğiniz sürümü kaldırmanız gerekiyor.

Diğer haberler:

>> Windows 10 Görev Çubuğu Hava Durumu, Haberler Gibi Bilgileri Sunacak

>> USB Bellek kısayol virüsü nasıl kaldırılır: Programlı ve programsız yöntem çok kolay