Epic Games Store 749 Milyon Ücretsiz Oyun Dağıttı

Epic Games bedava oyun

Epic yayınladığı istatistiklerle Games Store platformunun büyümesini gözler önüne serdi. Dağıttığı ücretsiz oyunlarla rakiplerini hayli köşeye sıkıştıran mağazanın gelecekte de hediyelerinin devam edeceği müjdesini verdi.

Özellikle oyunculara sunduğu ciddi sayıdaki ücretsiz oyunla dikkat toplayan Epic Games Store, 2020 istatistiklerini yayınladı. Başka bir deyişle başardıkları büyümeyle gövde gösterisi yaptılar da diyebiliriz. Ancak 2019’da kurulan mağazanın şimdiden 160 milyon PC kullanıcısına ulaştığı bilgisi yer aldı. Aralık 2019’da 32 milyon aktif kullanıcısı olan mağazanın geçen ay 56 milyon kullanıcının aktif olduğu, bunun da sistemin kendini neredeyse ikiye katladığını gösteriyor. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 31.3 milyon olarak gerçekleşmiş durumda. Böylelikle bu rakam 12 ay öncesine göre yüzde 192 artmış oldu. Sistemin anlık aktif kullanıcısı 2020 yılında 13 milyon oldu. 2019’da bu istatistik 7 milyon seviyesindeydi.

Her hafta ilgi çekmeyi başaran bir oyunu hediye eden bir platform için bu sayılar pek tabii sürpriz değil. Gelecek sene bu sayıların da fazlasını sizlere aktaracağımız da tahmin edebiliyoruz. Periyodik hediyeler sistemin canlılığını sağlayan önemli bir sebep. Aynı zamanda, mağazanın popüler battle royal oyunu Fortnite’ın PC tarafında yegane sağlayıcısı olması da önemli bir etmen. Mağazada geçen sene 103 farklı ücretsiz oyun dağıtıldı. Bundan dolayı dağıtılan ücretsiz oyun kopyası sayısı tamı tamına 749 milyondan fazlaydı. Daha güzel haber ise Epic, 2021’de de hediyelerin devam edeceğinin sözünü de verdi.

Epic Game Store hala Steam’in çok gerisinde

Üstelik büyüyen rakamlar sadece oyunlarla ilgili değil. Oyuncular mağazada geçen sene yaklaşık 700 milyon dolar para harcadı. Önceki sene bu sadece 265 milyon olmuştu. Ne var ki bu sayılar sadece Epic yapımı olmayan üçüncü parti oyunları kapsıyor. Mağazanın toplam para akışı bunun çok daha üstünde.

Geleceğe bakıldığında Epic, oyun geliştiricileri için yayınlaması daha kolay bir mağaza olma hayalinde. Herkes içinse topluluk odaklı gelişmelerin artacağı söylendi. Sistemde gelecekte daha fazla sosyal araçlar olacak. Böylece kullanıcı profilleri ve güncellemeleri, başarımlar ve istek listesi gibi özellikler bu mağazaya da gelecek. Ayrıca, sistemin gelecekte oyunlardan da fazlasını sunma planı var. Bu nedenle Spotify mağazadaki yerini geçenlerde almıştı. Epic Games Store hala en büyük rakibi Steam’in çok gerisinde. Ancak gelişimleri  de ümit veriyor. Bunun biz kullanıcılar için değerli tarafı doğal bir tekelleşme önlemi olması. Bu sayede birden fazla oyun mağazası arasındaki rekabet hem ücretsiz oyunlar gibi güzel şeylere hem de fiyatlar açısından rekabete ve ucuzluğa neden oluyor.

Diğer haberler:

>> Xbox Game Pass 18 Milyon Kullanıcı Sayısına Ulaştı

>> Atari Oyunları Plex ile Aboneliğe Açılıyor