Kripto Paralarda Haftanın Gelişmeleri: Ortalık Yangın Yeri (25 Ocak – 01 Şubat)

Kripto paralarda fiyat artışları

Kripto paralarda haftanın gelişmeleri yine oldukça heyecanlıydı. Geçen hafta akıllara durgunluk veren gelişmeler yaşandı. Hadi gelin en ilginç haberlere birlikte göz atalım.

Dijital varlıklar genellikle yerinde durmuyor. Küresel çapta yapılan açıklamalar ve piyasalarda yaşanan depremler hızlı değişim yaratıyor. Bazen devletler tarafından alınan kripto para yasağı kararı piyasaları kana buluyor.

Kimi zaman fenomenler tarafından yapılan açıklamalar bile kripto para fiyatlarında ciddi ölçüde artışa neden oluyor. Bazı aktörler ve düzenleyici kuruluşlar kripto para dünyasında fazlasıyla aktif. Bu hafta ise daha çok düzenleyiciler ile ilgili gelişmeler yaşandı.

Kripto paralarda haftanın gelişmeleri: Elon Musk ve FED

Bu hafta yaşanan en önemli gelişmelerden ilki Elon Musk tarafından McDonald’s için yapılan bir teklifti. Kendisi bir tweet attı ve ortalık fena halde karıştı. Eğer destekçisi olduğu Dogecoin McDonald’s tarafından bir ödeme yöntemi olarak kabul edilirse televizyonda çocuk menülerini yiyeceğini söyledi. Bu gerçekten de büyük bir teklif oldu.

Kripto paralarda haftanın gelişmeleri

Haftanın önemli bir diğer gelişmesi ise FED ile ilgiliydi. ABD Merkez Bankası tarafından yapılan faiz açıklamaları Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinde ciddi ölçüde düşüşlere neden oldu. Aslına bakacak olursak birçok kişi zaten buna benzer bir gelişme bekliyordu. FED açıklamalarına baktığımızda Mart ayında faiz artışı yapılacağını görüyoruz.

Türkiye’de düzenleme ve JP Morgan sürprizi

Tüm dünyada kripto paralar ile ilgili bazı düzenleme çalışmaları yapılıyor. Türkiye’de nasıl bir çalışma olduğu gizemini korumaya devam ediyor. Ancak son gelen detaylara göre yatırımcıyı korumaya yönelik bazı tedbirler alınacak. Ayrıca vergiler konusunda rakamlar yüksek tutulmayacak. Bu nedenle yatırımcıların rahat bir nefes alacağını söyleyebiliriz.

JP Morgan kaynaklı yaşanan bir gelişme bu haftanın en önemli haberlerinden bir tanesiydi. Bu banka dünyanın en büyük borsalarından olan Uniswap’ın kurucusunun banka hesaplarını kapattı. Bu durum kripto para dünyasında deprem etkisi yarattı.

İlgili Haberler:

>> Rusya Kripto Para Madencilerini Ülkeye Çağırıyor: Dijital Varlıklar Yükselebilir

>> Kripto Para Dolandırıcısı Milyonluk Vurgun Yaptı: Hacker Hesabı Boşalttı