Snapdragon 8 Plus Gen 1 ve Mediatek Dimensity 9000+ Karşılaştırması!

Snapdragon 8+ Gen 1

Bu haberimizde sizler için iki dev şirketin işlemcileri Snapdragon 8 Plus Gen 1 ve Mediatek Dimensity 9000+ yongalarını karşılaştıracağız. İşte detaylar.

Qualcomm tarafından piyasaya sürülen amiral gemisi işlemcilerinin Android tarafında en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta geçtiğimiz yıla kadar MediaTek tarafından piyasaya sunulan amiral gemisi işlemcilerinin, Qualcomm yongalarının bir hayli geride kaldığını görmekteyiz. Tabii ki bu iddiayı kanıtlamak için birçok örnek bulunuyor. Örneğin AnTuTu tarafından açıklanan testleri incelediğimizde, Android tarafında en güçlü 10 akıllı telefon listesinin içerisinde bulunan bütün Akıllı telefonlarda Qualcomm yapımı işlemciler kullanılıyor. Fakat bu yıl piyasaya sürülen MediaTek imzalı Dimensity 9000+ işlemcisi piyasadaki en iyi Android işlemcileri arasında yer alıyor. Hatta Geekbench testlerinde 2 işlemcinin  kafa kafaya olduğunu söyleyebiliriz. İşte test sonuçları.

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Snapdragon 8 Plus Gen 1 ve Mediatek Dimensity 9000+ Karşılaştırması!

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Ortaya çıkan test sonuçlarını incelediğimizde MediaTek Dimensity 9000+ yonga setine sahip olan akıllı telefonun, tek çekirdeklide 1.322, çok çekirdekli de ise 4.331 puan aldığını görmekteyiz. Serinin önceki yonga setine göre ise yüzde üçlük performans iyileştirmesi yer alıyor. Snapdragon 8 Plus Gen 1 yonga setinin Geekbench listelerinde ortaya çıkan testlerini incelediğimizde ise, tek çekirdeklide 1.323, çok çekirdeklide ise 4238 puan aldığını görmekteyiz. Söz konusu puanları değerlendirdiğimiz zaman 2 işlemciye sahip olan amiral gemisi akıllı telefon modellerinin performans bazında kafa kafaya olduğunu söyleyebiliriz.

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Kağıt üzerindeki verilere baktığımızda iki işlemcide neredeyse benzer performansa sahip, fakat kullanım deneyimi konusunda hangi işlemcinin daha güçlü olacağı tartışılır. Çünkü MediaTek tarafından sunulan işlemcilerde genellikle ısınma problemi karşımıza çıkıyor. Bu yüzden Qualcomm’un Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemcisinin bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkün. Fakat önümüzdeki yıllarda bu denge değişecek mi, MediaTek, amiral gemisi tarafında sektörün lideri olabilecek mi henüz bilinmiyor. Fakat MediaTek’in son zamanlarda yakaladığı ivmeyi değerlendirecek olursak, piyasanın yeni liderinin Tayvanlı şirket olacağını söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde söz konusu işlemciye sahip akıllı telefonların  Türkiye ihtimali üzerine yeni ayrıntılar ortaya çıkacaktır. Gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Samsung Akıllı Telefon Satışları Beklendiği Gibi Gitmiyor

>> Yetişkinler İçin Aşk Fragmanı Yayınlandı: Yeni Netflix Filmi