Yapay Zeka Dolandırıcılığı Bu Kadar Da Olmaz Dedirtti: İlk Defa Yaşandı

Yapay zeka gelişimi geleceği

Yapay zeka dolandırıcılığı gündeme bomba gibi düştü. Normal şartlarda bilimsel çalışmalar ve çeşitli veri bilimi araştırmaları için kullanılan yapay zeka bu defa kötü emellere alet edildi. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Sistemi suistimal eden ve kötüye kullanan bir grup dolandırıcı büyük mağduriyet yaşattı. Açıkçası ilk defa böyle bir dolandırıcılık örneği görüldü ve emsali bir daha kolaylıkla yaşanmayacak gibi. yapay zeka aracılığıyla gerçekleştirilen soygun hiç beklenmeyen bir ülkede yaşandı.

Birleşik Arap Emirlikleri içerisinde önemli bir banka olarak bilinen Centennial Bank soygunun ana merkezi oldu. Bu bankanın müdürü bir anda telefonunun çaldığını gördü ve açtı. Onu arayan kişi daha önceden tanıdığı biriydi. Arayan kişi 35 milyon dolar tutarında bir paranın şirketi için lazım olduğunu söyledi. Onu arayan gerçek kişiler değildi.

Yapay zeka dolandırıcılığı siber tehdit oluşturuyor

Martin Zelner isminde bir avukat konuyla ilgili soruşturma geçiriyor. Bu avukattan gelen e-posta ne kadarlık para gerektiğini yazıyordu. Banka müdürü tüm bunları gördükten sonra duruma inandı ve para transferi yapıldı. Banka müdürleri ve finans uzmanları bu yöntemle dolandırıldı.

Yapay zeka dolandırıcılığı

Yapay zeka teknolojileri ile birlikte bu tür haberler daha fazla gelmeye başladı. Sesli ve görsel derin sahtekarlıklar giderek sorunlu boyutlara ulaştı. Banka ve finans uzmanlarının bile bu tür yöntemlerle dolandırılması yetkilileri harekete geçiriyor.

Dolandırıcılar yeni teknolojileri kullandı

Siber güvenlik uzmanı olarak çalışan Jake Moore yeni teknolojilerin çok sık bir şekilde kullanıldığını söyledi. Ona göre dolandırıcılar için bu yöntemlere ulaşmak aslında fazlasıyla kolay. Ancak yapay zekanın böyle bir iş için kullanılmış olması onun için de sürpriz oldu.

Birçok güvenlik uzmanı kişisel veriler konusunda uyarıda bulunuyor. Onlara göre bilgisayar korsanları kişisel verileri dolandırıcılık için kullanıyor. Bu tür vakalar önümüzdeki günlerde çok daha fazla artış gösterebilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İngiltere Yapay Zeka Konusunda Çok Tartışılacak Bir Karar Verdi: Skynet Gerçek Olacak

>> Yapay Zeka Hakkında Bilmediklerinizi Sıraladık: Bunları İlk Defa Duyacaksınız